COMPETITION AND TALENT
DEVELOPMENT PROGRAM

Komunikacja marki w dobie kryzysu: Durex

Komunikacja marki w dobie kryzysu: Durex
Jesteśmy teraz w nowej rzeczywistości, w której każdy musi się odnaleźć. Ci, którzy w tej sytuacji zaadoptowali się szybciej to ci, którzy zdali sobie sprawę, że sytuacja nie minie za tydzień czy dwa. Aby poradzić sobie z tym kryzysem, trzeba stwierdzić, że jest to nasza nowa rzeczywistość, a my musimy nauczyć się w niej funkcjonować – o zmianach w komunikacji marketingowej i wyzwaniach jakie stawia ogólnoświatowy kryzys, opowiada Justyna Dadał senior brand manager marki Durex.
Czy Durex zmienia swoją komunikację marketingową biorąc pod uwagę kryzysową sytuację w której się znajdujemy? Planujecie kampanie myśląc o nowej rzeczywistości? 

Mamy globalną strategię komunikacji związaną z pandemią. Jednak my lokalnie zdecydowaliśmy, biorąc pod uwagę specyfikę rynku, że nie będziemy jej w tak dużym stopniu zmieniać. Polski rynek jest wyjątkowy w skali światowej – ponad 90 proc. ludzi jest w związkach. To niesamowity wynik, dlatego nasz rynek rządzi się trochę innymi prawami. 

Planujemy właśnie letnią kampanię, która skupi się na dotarciu do par,  żyjących w wieloletnich związkach. Pokażemy problemy, z którymi mierzą się ci ludzie nie tylko w czasie pandemii, ale także w “minionej normalności”. Postaramy się nauczyć ich rozmawiać o seksie, tak aby mogli mówić wprost o tym, co ich interesuje i czego chcieliby spróbować itp. Wiemy, że to jest bardzo duży problem zwłaszcza w Polsce, gdzie nikt nie podejmuje tego tematu. Nasza misja marki jest jasna, a my chcemy realizować ją niezależnie od okoliczności. Chcemy sprawić, żeby życie seksualne ludzi było po prostu bardziej szczęśliwe. Pary stoją właśnie przed ogromnym wyzwaniem – nagle spędzają ze sobą bardzo dużo czasu, często to też oznacza, że trzeba żonglować między życiem prywatnym, a zawodowy, opieką nad dziećmi itp. To też jest czas dużych napięć, stresów, które też mają ogromny wpływ na naszą ochotę na seks. Chcemy pokazać, jak ważna jest komunikacja między ludźmi. Czujemy, że to ważny moment, żeby ich wspierać. Nastawiamy się na to, żeby pobudzić ogień w ich związku, bo na tle Europy, to właśnie w Polsce związki są najdłuższe. Chcieliśmy pokazać, że czasem nie warto robić presji, bo bycie z kimś codziennie, bliskość i rutyna są super fajne. Oglądanie z kimś filmu na kanapie daje poczucie bezpieczeństwa – seks też jest przy tym ważny, dlatego może warto przy tym Netfliksie złapać kogoś za kolano. 

A single? 

Jeśli chodzi o singli, chcemy, żeby byli bezpieczni, zwłaszcza umawiając się z nowymi osobami i to będzie nasz temat, na którym oprzemy naszą komunikację, kiedy skończą się obostrzenia. Wyobraźmy sobie jak bardzo wszyscy będziemy spragnieni wolności, bliskości i szaleństwa, kiedy opuścimy nasze domy. Ta misja marki będzie bardzo ważna – żebyśmy mieli wciąż na uwadze, że pandemia nie jest jedynym problemem – są przecież jeszcze choroby przenoszone drogą płciową. O tym trzeba mówić, bo liczba zachorowań z roku na rok w krajach Zachodnich, rośnie. I tutaj pojawia się nasza kolejna rola jako marki – musimy im pomóc, żeby nie popaść z jednego kryzysu zdrowotnego w drugi. W tym momencie wspierając singli, naszą rolą jest też edukacja i inspiracja. 

Myślę też, że ta sytuacja tylko pokazuje, że jeśli, my jako społeczeństwo, nie rozmawialiśmy o seksie wcześniej, to teraz, w obliczu kryzysu, tym bardziej nie będziemy tego robić. Jeśli nie rozmawialiśmy w związku o swoich potrzebach, to teraz nie jest raczej czas kiedy się za to świadomie weźmiemy. My chcemy to zmienić. 

Jak teraz wygląda wasza komunikacja?

Zajmujemy się edukacją nastolatków przez kanał na Youtube Jak to robić. To miejsce, gdzie pokazujemy podstawy seksualne od strony fizjologicznej i emocjonalnej. Okazuje się, że kiedy czytamy raporty o tym, jaką wiedzę mają młodzi ludzie – skala niedomówień i mitów jest ogromna. Nie mają zaplecza emocjonalnego, bo jeśli diagnozujemy to, że w parach nie rozmawia się o seksie, z dziećmi i nastolatkami nie rozmawia się o seksie, to jak oni mają się nauczyć otwartości w tym temacie. Są to ważne społeczne tematy, które chcemy omawiać niezależnie od panujących wokół kryzysów. W tej komunikacji bardzo ważne jest to, żeby młodzież nie czuła się pouczana, a przyswajała tę wiedzę trochę mimochodem.

Jak kryzys w którym obecnie się znajdujemy zmieni rynek?

Sytuacja zmusiła nas do jeszcze większej elastyczności i pokazała, że czasy, w których raz w roku można było zrobić jedną kampanię telewizyjną, produkując ją trzy miesiące, się skończyły. Teraz musimy działać szybko i sprawnie odpowiadać natychmiast na rynkowe zapotrzebowanie. 

To, czego potrzebujemy to elastyczność we wszystkich dziedzinach: kreatywnych i produkcyjnych. Teraz świadomie rezygnujemy z outdooru i przerzucamy nasze treści do digitalu, ale nie wiadomo co będzie później. Marketerzy muszą być stale gotowi, a firmy produkcyjne muszą nas w tym wspierać. Nic nie jest pewne i nic nie jest wykute w kamieniu, a my musimy być gotowi na te wszystkie zmiany. 

Jako marka komunikujecie się bardzo “intymnie”. Jak udaje wam się to robić komunikując się nie bezpośrednio ale z zachowaniem bezpośredniości?

Z jednej strony musimy powiedzieć coś otwarcie, a z drugiej walczymy z tematami tabu. Musimy mówić wprost, a jednocześnie nie możemy być wulgarni. Teraz naszym przewodnim tematem są: prawdziwi ludzie i prawdziwy seks. I to doskonale ilustruje to, do czego zmierzamy – koniec wyretuszowanych, nierealistycznych obrazków. Chcemy pokazywać codzienny seks, taki który każdy z nas zna, żeby nie dodawać tej presji społecznej. Często pokazujemy zabawny, niezręczny seks, który potrafi cieszyć. I to jest nasza bezpośredniość. 

Czy inspirujecie się trendami?

Inspirujemy się szeroko pojętą popkulturą. Przeglądarka na moim pracownym komputerze pewnie jest dość oniemiała, jeśli chodzi o historię wyszukiwania. Oglądam kampanie i seriale. Wydaje mi się, że w ogóle prawdziwy seks, a w szczególności sama prezerwatywa, to temat dość pomijany w popkulturze. Kiedy byłam nastolatką, noszenie w portfelu prezerwatywy było jakąś oznaką dojrzałości, teraz to w ogóle nie istnieje. Jesteśmy w momencie, w którym prezerwatywa zniknęła zupełnie z przestrzeni wizualnej. Nie ma otwartej rozmowy o bezpieczeństwie i nie ma samego zabezpieczenia. To mocny negatywny wpływ popkultury. Jednak przychodzą zmiany –  Sex Education jest wielkim krokiem w dobrą stronę. Zachęca do otwartości, pokazuje różnorodność i jest dobrym wstępem do normalnej rozmowy o seksie. 

Marka Durex jest Partnerem Głównym 7. edycji konkursu Papaya Young Directors.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu www. Jeśli nie życzysz sobie, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.