COMPETITION AND TALENT
DEVELOPMENT PROGRAM

5 najciekawszych, niezależnych filmów dostępnych na HBO GO

5 najciekawszych, niezależnych filmów dostępnych na HBO GO
Myśląc nad realizacją własnego filmu lub scenariusza, warto poszukiwać inspiracji w nieznanych dotąd miejscach. Jeśli obejrzeliście już wszystkie znane seriale i filmy, sięgnijcie po debiutanckie produkcje niezależnych twórców z całego świata. Filmowcy z Kostaryki, Wietnamu, czy Niemiec mogą nauczyć nas nie tylko nowego spojrzenia na kino, ale także pokazać nieznane nam dotąd miejsca czy kultury.
Prezentujemy 5 najciekawszych filmowych, niezależnych debiutów, które obejrzycie z własnej kanapy, włączając platformę streamingową HBO GO. 

Czarne popioły, reż. Sofia Quirós Ubeda

Pokazywany na Warszawskim Festiwalu Filmowym debiut reżyserki Sofii Quirós Ubedy  Czarne popioły to mistyczna opowieść o dojrzewaniu. Pochodząca z Kostaryki twórczyni opowiada o 13-letniej dziewczynie, która po śmierci matki musi zająć się umierającym dziadkiem. Film nie tylko w mądry sposób opowiada o podejmowaniu ważnych decyzji, ale także pokazuje, że to odpowiedzialność za nie jest prawdziwą oznaką dojrzałości. Oprócz doskonałej narracji warto zwrócić uwagę na piękne, przepełnione kolorami zdjęcia, które prezentują niezwykłą Kostarykę. Produkcję wyróżniono na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Kairze.

Trzecia żona, reż. Ash Mayfair

Doceniony na wielu niezależnych festiwalach (m.in. w San Sebastian, Toronto i Chicago), pełnometrażowy debiut reżyserki Ash Mayfair, którego akcja rozgrywa się w XIX w. w Wietnamie. Główną bohaterką filmu jest 14-letnia trzecia żona zamożnego potentata ziemskiego, która uświadamia sobie, że jedyny sposób na poprawienie swojej pozycji w rodzinie jest urodzenie męskiego potomka. Ash Mayfair oddaje hołd kobietom, którym tradycja zamyka drogę do samostanowienia. Trzecia żona to wyjątkowo cichy i poetycki film, który trzyma widzów w napięciu do ostatniej sekundy.

Luz, reż. Tilman Singer

Intrygujący, trudny do zaszufladkowania, eksperymentalny thriller w reżyserii Tilmana Singera. Akcja filmu rozgrywa się podczas sesji terapeutecznej, w której uczestniczy tajemnicza, opętana przez demoniczną istotę kobieta. Lekarz wprowadza dziewczynę w stan hipnozy, dzięki której bohaterka rozpoczyna podróż do przeszłości. Twórca, w dziwaczny i zaskakujący sposób, opowiada o samoakceptacji i odkrywaniu swojej seksualności.

My, zwierzęta, reż. Jeremiah Zagar

Opowieść o trzech braciach, którzy dorastając, próbują wyzwolić się z toksycznej rodzinnej relacji. Twórca mierzy się nie tylko z tematem trudnego dzieciństwa, ale także obala mit american dream. Akcja My, zwierzęta rozgrywa się na prowincji w USA, gdzie zamieszkała ludność nie ma szans na rozwój, ani godne życie. To niezwykle piękny wizualnie film nakręcony na taśmie 16 mm.

Kelner, reż. Steve Krikris 

Ciekawy i nietuzinkowy film o życiu spokojnego kelnera. Zrealizowana w konwencji kryminału opowieść, rozgrywa się w Atenach, które okazują się wielowymiarowym i pełnym skrajności miastem. Głównym bohaterem produkcji jest Renos, który przypadkowo wplątany zostaje w tajemniczy świat mafii. Reżyser Steve Krikris oparł swój scenariusz na prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się w Nowym Jorku pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku.
Przeczytaj także
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu www. Jeśli nie życzysz sobie, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.